Prevence zánětu horních cest dýchacích

Vždy někdo z rodiny „zatáhne“ domů nějaký bacil a pak si ho předáváme. Většinou to odnesou horní cesty dýchací. Existuje nějaký preventivní obranný mechanismus?

Nejčastějšími původci zánětů horních i dolních cest dýchacích včetně zánětu středouší jsou různé typy bakterií a virů. Pokud je četnost respiračních infekcí zvýšená, souvisí to obvykle s nedostatečnou funkcí imunitního systému. Proto je vhodné kombinovat účinné látky, které podporují imunitu na úrovni střevní a systémové.

Propolis E.P.I.D. změní organismus v nedobytnou pevnost

Existuje celá řada postupů, jak se bránit proti virům a bakteriím, nicméně příkladem mohou být  zkušenosti italského pediatra prof. Dr. Briga, jak je prezentoval nedávno na konferenci v Praze. Jedná se o preventivní užívání nealergenního propolisu E.P.I.D. (Prevapis sirup), jenž italští pediatři označují jako přírodní „antibiotikum“, které změní organismus v nedobytnou pevnost. Faktem je, že včely mají díky propolisu úl bez choroboplodných zárodků. Zatímco dospělým jsou určeny šumivé tablety, dětem lze doporučit 1 lžičku sirupu denně, a to minimálně po dobu 3 měsíců.

Propolis E.P.I.D. a liposomální vitamin C mají synergický vliv na imunitu

Do kombinace k propolisu E.P.I.D. je vhodné přidat liposomální formu vitaminu C (Lipo-C-Askor), která se oproti obyčejným perorálním přípravkům několikanásobně více vstřebává do organismu, přičemž udržuje jeho dostatečnou pohotovostní kapacitu v krevní plasmě. Tato kapacita je důležitá pro vybalancování imunitního systému tak, aby na jedné straně podporoval buněčnou imunitu proti infekcím a na straně druhé oslaboval její nežádoucí hyperaktivitu způsobující alergické reakce. V případě zvýšených nároků na organismus například při pobytu ve školce lze doporučit dětem denně 1 kapsli nebo v nápoji rozmíchat tekutou formu (třetinu čajové lžičky). Liposomální vitamin C je vhodný i pro dospělé, a to v dávkování 2x 2 kapsle denně anebo 2x denně celou kávovou lžičku, respektive 5ml tekuté formy.

Kombinace propolisu a vitaminu C potvrzena klinickou studií

Uvedená kombinace propolisu s vitaminem C, mající synergický vliv na imunitu, byla použitá v dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii. Do studie bylo zařazeno 430 dětí  ve věku 1-5 let. Výsledky ukázaly, že 12týdenní podávání významně snížilo výskyt respiračních infekcí v zimní sezóně, a pokud se vyskytly, jejich trvání se zkrátilo. Snížil se i výskyt zánětů středního ucha (o 68 %) a významně se snížila spotřeba antibiotik.

Základ obranyschopnosti tvoří dobře fungující střevní imunita

K uvedeným látkám je ideální přidat probiotika, jež mají schopnost regenerovat střevní mikroflóru na fyziologickou úroveň a tak zároveň normalizovat střevní imunitu. Z hlediska střevní sliznice je podávání probiotik žádoucí a bezpečné, jelikož probiotika sama tvoří součást vlastní střevní mikroflóry zdravých jedinců. Ideální jsou probiotika obohacená o vitaminy skupiny B a vitamin K, protože podporují regeneraci střevní sliznice, snižují únavu a vyčerpání, přispívají k normálnímu energetickému metabolismu. Velkým přírodním pomocníkem jsou také borůvky, protože díky tříslovinám, organickým kyselinám, vitaminům, minerálům a dalším látkám dokážou vázat a odvádět z organismu škodlivé látky a též mírnit zánět a dráždivost střevní sliznice. Zmíněné složení obsahuje například Enterina.  

Kde si mohu přípravky zakoupit?

Obě formy Lipo-C-Askor, Prevapis sirup i Enterinu je možné zakoupit v lékárně anebo objednat na těchto kontaktech: tel.: 241 432 133, 224 252 435, e-mail: objednávky@inpharm.cz. Přímo si lze dané přípravky zakoupit a vyzvednout i ve zdravotnickém zařízení inPHARM CLINIC v Jesenici u Prahy, jež se zabývá také nitrožilní aplikací vitaminu C  (recepce@inpharmclinic.cz, tel.: 241 416 990, 724 521 161).

Článek připravila odborná redakce Edukafarm

Vytvořil Shoptet | Šablona Rubin | Design Tomáš Hlad.