Jak chránit nervové buňky

Náročné životní tempo a styl života v moderní civilizaci přinášejí chronický stres, který oslabuje odolnost psychiky a zvyšuje i u mladších lidí výskyt např. syndromu vyhoření, únavového syndromu a dalších stavů. Avšak nervové buňky lze chránit.

Zmíněné potíže se projevují např. oslabením paměti či schopnosti soustředění. V rozvinutých zemích se prodlužuje průměrná délka života, což vede i ke zvýšenému výskytu onemocnění charakteristických právě pro vyšší věk. Zvláštní význam mají onemocnění postihující mozek, především závažné poruchy kognitivních funkcí, například Alzheimerova choroba.

Ke kognitivním funkcím řadíme kromě paměti a schopnosti koncentrace i myšlení, orientaci, řeč. Tyto funkce mohou být narušeny dočasně, např. vlivem únavy a stresu, ale mohou nabývat i závažnějších forem, především ve vyšším věku. Jako mírná kognitivní porucha se označují především výpadky paměti výraznější, než by odpovídalo věkovému průměru, a (na rozdíl od běžné stařecké zapomětlivosti) jsou zjevné i okolí pacienta. Pacienti s touto mírnou poruchou jsou sice obvykle soběstační, ale mají již zvýšené riziko přechodu do demence. Jako syndrom demence se označuje výrazná porucha kognitivních funkcí, spojená s různými dalšími chorobnými projevy, např. poruchami chování, poruchami sociální komunikace, sníženou soběstačností.  

Jednou z látek umožňujících podporu kognitivních funkcí je citikolin. Jde o tělu vlastní látku, která se vyznačuje neuroprotektivním účinkem – pozitivně působí na strukturu a funkci mozkových buněk. Pro jejich ochranu je také důležitá ochrana před tzv. oxidačním stresem, způsobovaným kyslíkovými radikály. K ní přispívá citikolin tím, že zvyšuje syntézu základního buněčného antioxidantu glutathionu. K ochraně mozkových buněk a zlepšení jejich funkce pak citikolin přispívá i dalšími mechanismy. 

Účinnost citikolinu byla ověřena u pacientů s kognitivními poruchami neurodegenerativního i cévního původu. U pacientů s Alzheimerovou nemocí i u osob s vaskulární demencí podávání citikolinu zlepšovalo jejich stav, snižovalo depresi, zlepšovalo se prokrvení mozku. Poruchou kognitivních funkcí jsou ohroženi i pacienti, kteří prodělali ischemickou cévní mozkovou příhodu a u nichž podávání citikolinu též zlepšovalo kognitivní funkce.

Jak již bylo uvedeno, pro mozkové buňky a tím i pro psychické funkce včetně kognitivních představuje značné nebezpečí tzv. oxidační stres, tedy zvýšená hladina kyslíkových radikálů, pro jejichž neutralizaci nemá tělo k dispozici dostatek prostředků. Už jsme se zmínili o buněčném antioxidantu glutathionu, jehož syntézu zvyšuje citikolin. Některé důležité antioxidanty si však organismus nedokáže sám vytvořit, a proto je nutné je tělu dodávat. K významným zástupcům těchto potřebných antioxidantů patří zejména vitamin C, a to v liposomální formě kvůli lepšímu vstřebávání ze střeva do krevní plasmy. Má schopnost bránit škodlivému působení kyslíkových radikálů a tím přispívá k ochraně především nervových a imunitních buněk, snižuje pocit únavy a vyčerpání.

Vhodným doplňkem výše uvedených látek je také dimetylglycin, inositol a skupina vitaminů B. Tyto látky podporují energetický a jaterní, potažmo tukový metabolismus, působí proti chronické únavě, snižují deficit paměti a zlepšují pozornost a koncentraci. Nadto dimethyglycin je zdrojem metylových skupin, které působí pozitivně na normální přepis DNA v našich buňkách, což je zásadní pro zdravý organismus.  

 

Z naší nabídky obsahuje citicolin produkt Rischiaril

Zdrojem glutathionu je pak přípravek Biotad Plus

Liposomální vitamin C je v Lipo C Askor

Dimetylglycin, inositol a vitaminy skupiny B obsahuje DMG FEX

 

 

Odborná redakce Edukafarm

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení