Jak vyzrát na střevní potíže, bolesti v krku a teploty

Na Vaše dotazy odpovídá PharmDr. Zdeněk Procházka, ředitel společnosti Edukafarm

Každou dovolenou řešíme průjem, bolesti v krku, teploty, alergie apod. Letos bychom se tomu chtěli vyhnout, existuje nějaká prevence?  

Popsané obtíže skutečně patří k těm nejčastějším problémům, jež mohou dovolenou nepříjemně zkomplikovat. V případě střevních obtíží se většinou jedná o nepřipravenost naší střevní mikroflóry na specifickou gastronomii jiné země, což se týká i výskytu mikroorganismů (například ve vodě), na které nejsme zvyklí.

Pro udržení a obnovu střevní mikroflóry jsou vhodná probiotika, vitaminy skupiny B a vitamin K. Velkým přírodním pomocníkem jsou také borůvky, což věděly již naše babičky. Takové složení má například přípravek Enterina, vhodný pro děti už od 6. měsíce života i pro dospělé. Dá se užívat preventivně k udržení fyziologického stavu střevní sliznice, pokud se chystáme na dovolenou do destinací, kde lze předpokládat jiné stravovací zvyklosti či možnou nákazu.

Co se týká ostatních zmíněných problémů, je známo, že opalování anebo fyzická sportovní aktivita oslabují protiinfekční imunitu, posilují výskyt alergických reakcí a produkují nadměrné množství volných kyslíkových radikálů (oxidační stres), a proto je důležité preventivně užívat zejména vitamin C.

Doporučuji lipozomální formu vitaminu C (Lipo-C-Askor), která se oproti obyčejným perorálním přípravkům několikanásobně více vstřebává do organismu, přičemž udržuje jeho dostatečnou hladinu pro antioxidační kapacitu a pro vybalancování imunitního systému tak, aby na jedné straně posiloval imunitu proti infekcím a na straně druhé oslaboval její nežádoucí alergické reakce.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.