Průjem - jak ho zvládnout?

CO JE PRŮJEM?

Průjem je stav, charakterizovaný řídkou až vodnatou stolicí, která se objevuje častěji než 3krát denně.  Podle délky trvání rozlišujeme akutní průjem (do 4 týdnů, většinou infekčního původu) a chronický průjem (trvající více než 4 týdny, mívá závažnější příčiny a vyžaduje podrobnější odborné vyšetření). Při průjmu obsahuje stolice vysoký podíl vody (80 - 90%). Proto hrozí nebezpečí ztrát vody (tzv. dehydratace). Voda je nezbytná pro funkci všech tkání a orgánů, ale při průjmu z těla odcházejí i potřebné, ve vodě rozpuštěné minerály, což může vést k závažným poruchám vnitřního prostředí organismu. Při lehkém průběhu průjmu stačí dietní opatření, náhrada ztráty tekutin, případně doplnění narušené střevní flóry probatiky (zvláště při nejběžnějších akutních infekčních průjmech). Při středně těžkém a chronickém průběhu průjmu je potřebná léčba, o které by měl rozhodnout lékař. 

PŘÍČINY PRŮJMU

infekční průjem:

- viry, bakterie, toxiny bakterií;

- infekce se může se přenést kapénkovou infekcí, špinavýma rukama, infikovanou vodou či infikovanými (nebo zkaženými) potravinami.


neinfekční průjem:

- nežádoucí účinky některých léků (např. tzv. širokospektrých antibiotik),
- porucha trávení (celiakie, laktózová intolerance a pod.),
- psychické problémy (stres, napětí, úzkost),
- chronický zánět střevní sliznice (Crohnova choroba a jiné),
- jiná celková onemocnění.

 LÉČBA PRŮJMU

DIETNÍ OPATŘENÍ:

- Dostatek tekutin
. Množství potřebných tekutin záleží na závažnosti průjmu a vzniklé dehydratace organismu. U dětí do 10 kg váhy se uvádí denní potřeba 100 ml/kg váhy, u dětí ve váhové kategorii 11-20 kg je denní potřeba tekutin 1000 ml + 50 ml na každý kilogram nad 10 kg váhy, u dětí váhové kategorie nad 20 kg je potřeba tekutin 1500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg váhy, u dospělých 2 - 3 l tekutin denně. Vhodné jsou rehydratační roztoky, které obsahují vyvážené množství cukrů, minerálů a vody, slabý černý čaj oslazený glukózou, neperlivé minerálky. Doporučuje se podávat tekutiny po malých množstvích a často - nejlépe v 15 až 30 min intervalech. Při současném zvracení se doporučuje podávat tekutiny vychlazené na pokojovou teplotu nebo rovnou z lednice, po lžičkách do odeznění zvracení i každých 5 minut.

- Strava: netučná, nedráždivá strava (suchary, rýže, brambory, vařená mrkev, strouhané jablko, rozmačkaný banán, zeleninový vývar), u dětí se dá použít také bezlaktózové mléko. Jídlo podáváme v menších dávkách. Po zlepšení stavu dietu obohatíme o vývar z libového masa, případně je možno časem doplnit např. nízkotučné jogurty či jiné kysané mléčné výrobky. U kojených dětí je vhodné kojit bez omezení.

- Potraviny, které nejsou vhodné: mléčné výrobky (mléko, smetana, s výjimkou nízkotučných kysaných výrobků, které lze zkusit po základní rehydrataci), ovocné a zeleninové šťávy, luštěniny, čerstvé pečivo, uzeniny (salámy, uzené sýry), zelenina, která způsobuje nadýmání (zelí, růžičková kapusta, kapusta), potraviny s vysokým obsahem tuku (smažená jídla, slanina) a cukru.  

SYMPTOMATICKÁ LÉČBA:
- Probiotika - doplňují přirozenou střevní mikroflóru, důležitou při trávení potravy a tvorbě vitamínů, hlavně skupiny B. Při průjmech, především infekčních, je často základní mikroflóra ve střevě narušená, a proto se doporučuje její doplnění probiotiky. Obnova střevní mikroflóry může přispět k rychlejšímu ústupu průjmu.

- Adsorbencia - látky pohlcující plyny, toxické látky, viry a bakterie z trávícího systému (živočišné uhlí, diosmektit - přírodní čištěný jíl).

- Dezinficiencia – látky, které zabraňují růstu některých škodlivých bakterií, nebo je usmrcují; jsou nevhodná pro děti do 6 let (nifuroxazid).

- Borůvky - osvědčený lidový prostředek, obsahují směs přírodních látek, které napomáhají snižovat sekreci, dráždivost a zánět střevní sliznice, a také vázat a vylučovat z organismu škodlivé látky. Používají se např. ve formě extraktů.

- Vitamíny skupiny B – jsou důležité pro správnou funkci střevní sliznice, ale i pro řadu dalších funkcí organismu.

 - Vitamín K – je potřebný pro správnou srážlivost krve. V důsledku průjmu může nastat nedostatek tohoto vitaminu.

 

KDY VYHLEDAT LÉKAŘE

Pokud zdravotní problémy neustupují do 3 dnů, je potřebné vyhledat lékaře. Při průjmu u dětí do 3 let je potřebné vyhledat lékaře okamžitě v případě malátnosti, odmítání stravy a tekutin.

 Připravila odborná redakce Edukafarm.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení