Význam vitaminu C

Sousedka chodí každý měsíc na vitamin C a strašně si to chválí, že má více energie, je v lepší náladě, pryč je nespavost a také ji přestaly bolet klouby. Je to možné? Přemýšlím, že bych to zkusila, ale bojím se píchnutí do žíly. Co si o tom myslíte?

Vitamin C je životně důležitá látka, která zajišťuje zejména antioxidační ochranu zdravých tkání, imunitní a nervový systém a tvorbu kolagenu. Bohužel, vstřebávání vitaminu C ze střeva do krve je nedostatečné, přičemž výzkumy ukazují, že při jednorázovém požití 1000 mg klasického vitaminu C se až 80 % tohoto množství vyloučí, aniž by byl organismus schopen ho zužitkovat. Proto je vhodné vitamin C aplikovat nitrožilně. Ovšem obavy nejsou na místě, aplikace je nebolestivá.  

Teprve nedávno se objevila v lékárnách liposomální forma vitaminu C (Lipo-C-Askor), která se oproti obyčejným perorálním přípravkům několikanásobně více vstřebává do organismu a udržuje dostatečnou hladinu vitaminu C pro tvorbu kolagenu, antioxidační kapacitu, imunitní a nervový systém a může tak nitrožilní aplikaci buďto doplnit anebo i nahradit, a to podle míry zátěže organismu. V každém případě, jak uvádí ve své knize profesor Linus Pauling, držitel dvou Nobelových cen, emocionální stres, velké pracovní vypětí, infekční choroby, alergie, operace, nádory, onemocnění srdce, spotřebovávají ve vysoké míře vitamin C, a proto je tak důležité držet jeho hladinu na úrovni odpovídají dnešní vyčerpávající době.  

Domnívám se, že právě díky vitaminu C se Vaše sousedka cítí lépe, což můžeme vidět i u zvířat, která si na rozdíl od člověka dokáží vytvořit vitamin C z glukózy sama. Například obyčejná koza vyprodukuje denně 5-10 g vitaminu C, což je 100x více, než v průměru přijímá člověk.

Více informací můžete získat například ve zdravotnickém zařízení inPHARM CLINIC v Jesenici u Prahy (recepce@inpharmclinic.cz, tel.: 241 416 990, 724 521 161).

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.