Nové možnosti léčby bolesti pohybového aparátu

Až 80 % bolestí pohybového aparátu se týká bolestí zad. A právě v případě bolestí zad byla nedávno publikovaná metaanalýza, jež vycházela z 5.208 studií a zkoumala, zda analgetika, jako paracetamol, opioidy a nesteroidní antirevmatika (ibuprofen ad.), jsou dostatečně účinná. Metaanalýza přinesla šokující výsledek: tyto léky v redukci bolesti zad nejsou účinnější než placebo, ovšem na druhou stranu způsobují při dlouhodobém podávání skutečně závažné nežádoucí účinky, které poškozují zejména játra, ledviny a žaludek. Nelze se tedy divit, že autoři zmíněné práce vyzývají odborníky, aby urgentně zavedli do praxe nové léky.

Existují nové a účinné léky na bolesti pohybového aparátu?

 

Otázkou je, jestli opravdu existují na bolesti pohybového aparátu nové přípravky, které by byly účinné a zároveň bezpečné. Zejména starší lidé často trpí bolestmi kotníku, kolene, kyčle, ramene, malých kloubů ruky anebo již řečenými bolestmi zad. Často tito senioři také berou warfarin, jehož kombinace s jinými léky je velmi často nemožná. Přesto lze říci, že nové, velmi účinné a bezpečné léky existují a jsou založeny na injekčním podání tropokolagenu. Tato látka vede v místě podání k novotvorbě kolagenu, jenž zpevňuje kloubní systémy, posiluje kloubní pouzdra, vazy a šlachy včetně kloubní chrupavky. Výsledkem je ústup bolestí a výrazné zlepšení pohyblivosti kloubů. Efekt lokálně podané injekce lze zvýšit perorálním užíváním lipozomální formy vitaminu C (Lipo-C-Askor), což má zásadní vliv na tvorbu kolagenu v celém organismu.  

 

V čem spočívá zásadní benefit kolagenových injekcí?

 

Zásadním benefitem daného terapeutického přístupu je léčba bolestí pohybového aparátu bez alergických reakcí, nežádoucích účinků a bez rizika lékových interakcí, jelikož kolagen je tělu vlastní látka a základní stavební jednotka tkání pohybového aparátu, jež nezasahuje do účinnosti ostatních léčiv (např. warfarinu, analgetik ad.). Například ve vztahu k terapii bolestí kotníku, kolene a ramene, velmi dobré výsledky prezentovali italští a čeští ortopedi nedávno na mezinárodní konferenci v Praze. Jedná se o MD Tissue, jenž obsahuje nejen tropokolagen, ale také hořčík a vitaminy skupiny B, které napomáhají restrukturalizaci pojiva, nervové a svalové tkáně, přičemž spolu s tropokolagenem vedou k vyšší míře hojení a ústupu bolesti. Obdobné výsledky byly prezentovány také u bolestí zad.

 

Mohu si nové injekce objednat, popřípadě kde se aplikují?

 

Uvedená injekce je velmi šetrná a nebolestivá, většinou se aplikuje podkožně do několika míst v oblasti postiženého kloubu. Tuto terapii provádí například zdravotnické zařízení inPHARM CLINIC v Jesenici u Prahy (recepce@inpharmclinic.cz, tel.: 241 416 990, 724 521 161). MD injekce, stejně jako Lipo-C-Askor, je možné zakoupit také v lékárně anebo objednat na těchto kontaktech: tel.: 241 432 133, 224 252 435, e-mail: objednávky@inpharm.cz.

Článek připravila odborná redakce Edukafarm.  

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.